Regulamin wycieczek

Rozdział II. Organizacja wycieczek

Rozdział II.

Organizacja wycieczek

1.      Dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.

2.      Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:

a.         ukończyła kurs kierowników wycieczek szkolnych,

b.        jest instruktorem harcerskim,

c.          posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej lub pilota wycieczek.

3.      Osobą odpowiedzialną za organizację oraz za prawidłowy i bezpieczny przebieg wycieczki jest kierownik wycieczki.

4.      Kierownik wycieczki najpóźniej na tydzień przed planowaną wycieczką informuje dyrektora lub upoważnionego wicedyrektora o jej założeniach organizacyjnych.

5.      Kierownik wycieczki najpóźniej na 3 dni przed jej rozpoczęciem  przedstawia dyrektorowi kompletną dokumentację wycieczki do zatwierdzenia.

6.      Dokumentacja wycieczki zawiera:

a.         kartę wycieczki z jej harmonogramem (w dwóch egzemplarzach) – załącznik 1,

b.        listę uczestników (w dwóch egzemplarzach) – załącznik 2,

c.         pisemne zgody rodziców wszystkich uczestników – załącznik 3,

d.        regulamin zachowania się uczniów podczas wycieczki,

e.         oświadczenie uczestników wycieczki potwierdzające zaznajomienie się z jej regulaminem – załącznik 4.

7.      Rozliczenia wycieczki dokonuje kierownik w terminie do dwóch tygodni po zakończeniu wycieczki wg wzoru określonego w załączniku 5.

8.      Zgodę na zorganizowanie wycieczki lub imprezy wyraża dyrektor szkoły lub upoważniony wicedyrektor poprzez podpisanie karty wycieczki i listy uczestników. Podpisane dokumenty są przekazywane kierownikowi wycieczki.

9.      Przeprowadzenie wycieczki bez zatwierdzenia stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

10.  Organizacja i program wycieczek powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań, potrzeb uczniów i ich możliwości.

11.  Uczniowie w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie nie mogą brać udziału w wycieczkach.

12.  Udział ucznia w wycieczce (z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

13.  Zgodę na wycieczki i imprezy zagraniczne wydaje dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.