Regulamin wycieczek

Rozdział I. Postanowienia wstępne

Rozdział I.

Postanowienia wstępne

1.              Organizowane przez szkołę wycieczki i imprezy krajoznawczo - turystyczne powinny mieć na celu w szczególności :

a.              poznawaniu kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,

b.             poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturowego,

c.              wspomaganiu rodziny i szkoły w procesie wychowania,

d.             upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,

e.              podnoszeniu kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej,

f.              upowszechnianiu form aktywnego wypoczynku,

g.             przeciwdziałaniu patologii społecznej.

2.             Wycieczki i imprezy mogą być organizowane w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych lub pozaszkolnych.

3.             Wycieczki i imprezy mogą przyjąć następujące formy:

a.         wycieczki przedmiotowe - inicjowane i organizowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów, zgodnie z programem nauczania, w ramach zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych,

b.        wycieczki turystyczno-krajoznawcze - odbywające się w terenie powszechnie uczęszczanym, nie wymagające od uczestników szczególnego przygotowania kondycyjnego i specjalistycznego,

c.         imprezy krajoznawczo – turystyczne, takie jak biwaki, rajdy, turnieje itp.,

d.        imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i specjalistycznego.

4.             Działalność szkoły w zakresie krajoznawstwa i turystyki, w tym koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek lub imprez, może być finansowana ze środków pozabudżetowych, a w szczególności:

a.       z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,

b.       ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,

c.        ze środków wypracowanych przez uczniów,

d.       ze środków przekazanych przez radę rodziców lub radę szkoły, a także osoby fizyczne i prawne.

5.             Organizacja wycieczek szkolnych i imprez wynika z rocznego planu pracy szkoły oraz, w przypadku wycieczek przedmiotowych, z nauczycielskich planów dydaktycznych.

6.             Wycieczki i imprezy turystyczno – krajoznawcze powinny być organizowane w miarę możliwości w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

7.             Ilekroć w dalszej części Regulaminu jest mowa o wycieczce należy przez to rozumieć także pozostałe formy turystyki i krajoznawstwa określone w punkcie 3.