21 marca uczniowie wraz z nauczycielami radośnie powitali wiosnę. Sposobów na spędzenie tego wyjątkowego czasu było wiele: wspólne śniadanie, przyrządzanie wesołych kanapek, spacer a nawet malowanie pisanek z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Nie zabrakło kolorowych strojów i uśmiechu. Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji uczniowie napisali wiersze o tematyce wiosennej.
Laureaci konkursu klasy 0-I:
I miejsce Nikola Wojdył 1c
II miejsce Khadija Atayee 1c
III miejsce Jamile Shaaba Abbas Mousse oddział zerowy
Wyróżnienie Myroslave Bondarenka oddział zerowy
Laureaci konkursu klasy I-III:
I miejsce Lena Szymańska 3a
II miejsce Asia Ksyt 3a
III miejsce Hania Kapralska 2 B na
Serdecznie gratulujemy talentów tanecznych!
Miło nam poinformować, że Antoni Pawlęga z klasy 5a zajął III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim pt. "Od Jana frazy do parafrazy" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Lublinie. Uczeń napisał parafrazę fraszek Kochanowskiego: "Na lipę" oraz "Na zdrowię". Został doceniony za za humor, lekkość pióra i oryginalne metafory oraz porównania.
Gratulujemy!
Opiekun: p. Ewelina Dworak
W poniedziałek 20 marca już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole warsztaty dla przedszkolaków. Tym razem panie Sylwia Korkosz i Ewa Pogoda ze szkolnej świetlicy zaprosiły do wykonania wiosennego gaiku dzieci z oddziału „0” z Zespołu Przedszkolnego nr 1. Ciekawe czy wracając od nas. spotkały Panią Wiosnę...
Czy łatwo zostać prezenterem telewizyjnym? Jak działa kamera? Co to jest prompter? To tylko część pytań, na które uczniowie klasy II b starali się znaleźć odpowiedź w trakcie wizyty w TVP 3 Lublin.
Obserwacja realizowanego na żywo programu telewizyjnego dostarczyła nam mnóstwo wrażeń. A zwiedzane studia telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz pracownie dekoracji i charakteryzacji pokazały, jak działa magia telewizji.
Dziekujemy pracownikom telewizji za przyjemnie i ciekawie spędzony czas.
Kolejne zadania już za nami! Tym razem uczniowie w ramach ogólnopolskiego projektu "Świetliczaki na tropie.. kolorów świata!" wykonały zadania z dwóch modułów: Afryka i Ameryka.
Afrykańskim tematem był słoń: jego zwyczaje, środowisko oraz ciekawostki, które zaskoczyły nawet największych miłośników tych ssakow. Amerykański moduł zabrał nas do Hollywood. Dzieci wykonały własne gwiazdy do szkolnej Alei Gwiazd, a podczas świetlicowych zabaw odkrywały swoje talenty wokalno-aktorskie.
17 marca uczniowie kl. Ic wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Oprócz książek interaktywnych, takich jak m.in. książki pop-up, z okienkami, czy elementami sensorycznymi, dzieci miały możliwość zapoznania się z książkami z aplikacjami AR (rzeczywistość rozszerzona) oraz z kodami QR pozwalającymi na audiowizualny odbiór treści.
Pierwszoklasiści odwiedzili także biblioteczną czytelnię, wypożyczalnię książek, jak również czytelnię audiowizualną. Z dużym zainteresowaniem zwiedzili zbiory Biblioteki ukryte na przesuwanych regałach i po raz pierwszy zobaczyli książkę napisaną alfabetem Braille'a. Na koniec mieli okazję dowiedzieć się czym jest Teatrzyk Kamishibai oraz odpocząć na miękkich, kolorowych pufach.
Dziękujemy Pani Katarzynie Kapek za zaproszenie i zaszczepienie w najmłodszych miłości do świata książek.
Słoneczna pogoda zachęciła pierwszoklasistów do harców na świeżym powietrzu. Tym razem uczniowie klasy Ic wybrali się na Plac Litewski przekonać się, czy drewniane koziołki są już gotowe na wiosnę i zabawy z dziećmi.
16 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs „Mam talent”. Wzięł w nim udział dzieci z zerówek z zaprzyjaźnionych przedszkoli.
W wyniku burzliwych obrad jury nagrodziło dyplomami laureata konkursu następujących uczestników: Annę Wąchocką za wykonanie piosenki „Meluza”, Hanę Fornal za taniec, Zosię Klimek za wykonanie piosenki „Wiosna piękna i radosna” - wszystkie uczestniczki z Przedszkola nr 49 Laureatki zostały przygotowane do konkursu przez panią Agnieszkę Olszewską-Matysek. Laureatkami konkursu zostały również Alicja Niećko i Krystyna Volohaj z Zespołu Przedszkolnego nr 1 przygotowane przez panią Dorotę Wójcik. Krystyna przygotowała recytację, a Alicja zaprezentowała grę na dzwonkach.
Sponsorem nagród w konkursie było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Czas umilił również występ wokalny uczennicy XIX LO Mileny Dyszewskiej, którą przygotował pan Grzegorz Pusztuk. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących. Polonistki SP 22 i XIX LO połączyły siły i przygotowały zadania, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Przedstawiciele klas rozwiązywali test językowy, przygotowywali hasło promujące język polski oraz projektowali grafikę.
Najlepiej z projektem poradzili sobie uczniowie klasy 7a (SP) oraz 4KP (LO). Serdecznie gratulujemy!
Zwycięskie klasy otrzymają drobne upominki.
8 marca, w Dzień Kobiet, Dziewczynki, Panie Nauczycielki, Panie Dyrektor zostały obdarowane przez chłopców kwiatami, słodkościami lub drobnymi upominkami. Z tej okazji wiele klas uczestniczyło we wspólnych wyjściach lub "przyjęciach" klasowych.
7 marca klasa 5a uczestniczyła w warsztatach z książek interaktywnych prowadzonych przez Panią Katarzynę Kapek z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Uczniowie poznali książki z aplikacjami AR (rozszerzona rzeczywistość) oraz z kodami QR, typu pop-up, książki sensoryczne, z kolorowymi soczewkami oraz z foliami, książki z okularami 3D oraz aplikację Quiver Vision.
W przeddzień Dnia Kobiet odwiedzili także cukiernię "Chmielewski". Słodkie smakołyki serwowali dziewczynkom chłopcy. Tego dnia byli wyjątkowo uprzejmi!
W niedzielę 6 marca szkolna grupa teatralna wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Teatr Rampa, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Niekończąca się historia" oraz odbyli spacer po stolicy.
Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka szkolnej telewizji PrusTV. A w nim materiały o: walentynach, Dniu Języka Ojczystego, karnawale, Dniu Szalonej Głowy, przygotowane przez uczniów klasy 5a.
Można także przeczytać najnowszy numer szkolnej gazetki "Naszym okiem".
W ostatnim tygodniu odbyło się pożegnanie Pani Dyrektor Małgorzaty Frejowskiej, która odeszła na zasłużoną emeryturę. Ponad 14 lat pełniła funkcję kierowniczą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Pani Dyrektor otrzymała podziękowania od Grona Pedagogicznego, Pracowników Administracyjnych, Rodziców oraz Uczniów.
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania za wspólną pracę oraz przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i otwartość na wspólne pomysły. Dziękujemy za każde ciepłe słowo, życiową mądrość oraz otwarte serce.
Życzymy, aby spełniły się wszystkie plany i marzenia. Życzymy także odpoczynku, czasu na pielęgnowanie pasji oraz dobrego zdrowia, pogody ducha, ciepła i spokoju w życiu osobistym.
Dołączyliśmy do kampanii edukacyjno-charytatywnej, której celem jest edukacja ekologiczna dzieci, a dzięki nim również dorosłych, w zakresie segregacji tuszów do drukarek – tzw. kartridży. Zachęcamy uczniów do przyniesienia z domu zużytych tuszów z drukarek atramentowych i wrzucenia ich do kartonu przy wejściu głównym do szkoły. Zebrane w ten sposób odpady zostaną przekazane do recyklingu, a następnie zostanie zakupiona karma dla zwierzaków ze schronisk.
WAŻNE! Tusze muszą pochodzić z drukarek atramentowych i być oryginalne, czyli nigdy wcześniej nienapełniane.
Uczniowie klas drugich SP wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy.
Uczyli się prawidłowego wzywania pomocy przez telefon oraz podstawowych czynności ratujących życie.
Fantomy, otrzymane przez szkołę z fundacji WOŚP, kolejny raz ułatwiły poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy i naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Jeśli masz dystans do siebie i potrafisz spojrzeć na siebie z przymrużeniem oka, to zapraszamy do wspólnej zabawy. 23 lutego, będący Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, ogłaszamy w naszej szkole Dniem Szalonej Fryzury (bądź nakrycia głowy) i Zwariowanego Makijażu.
Oby ten dzień przyniósł Wam wszystkim dużo uśmiechu i niezapomnianych sesji zdjęciowych.
Wszystkie pozytywnie zakręcone osoby zapraszamy do wspólnej sesji zdjęciowej, która odbędzie się na przerwie śniadaniowej o godzinie 9.35 na korytarzu na pierwszym piętrze.
Z depresją walczymy - na głowie szalone fryzury nosimy.
Organizatorzy: Zespół Pedagogów do Zadań Specjalnych
14 lutego klasy 0-III bawiły się na corocznej zabawie karnawałowej. Nie zabrakło kolorowych i nietypowych strojów. Humory dopisywały, a prowadzący wprowadził uczniów tanecznym krokiem w karnawałowe ostatki. Kolejna zabawa karnawałowa już za rok! Uczniowie czekają na nią z niecierpliwością.