Dogoterapia

Cel główny programu:

Stworzenie dzieciom optymalnych warunków do krótkotrwałej i łatwiej adaptacji w szkole W szczególności

1. Zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa dzieci.

2. Eliminowanie stresu adaptacyjnego.

3. Wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w nowym otoczeniu jakim jest szkoła.

4. Zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych związanych z pobytem w nowym środowisku.

5. Kształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej.

6. Motywowanie dzieci do podejmowania działań sprzyjających integrowaniu.

Przegląd literatury z zakresy dogoterapii wskazuj, że praca z psem rozwija następujące kompetencje u dzieci:

umiejętność budowania pozytywnych relacji w kontaktach między dziećmi, między dziećmi a zwierzęciem.

przestrzegania zasad dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo podczas kontaktów ze zwierzętami

umiejętności współpracy z psem, terapeutą, grupą rówieśniczą

umiejętności odpowiedzialności za realizację powierzonego zadania

rozpoznawanie i nazwanie wybranych emocji własnych i psa: radość, smutku, złości, strachu, określa sytuacje będące źródłem tych emocji

umiejętność wyrażania emocji.

Znajomość reguł społecznych i umiejętność odpowiedniego zachowania się w sytuacjach społecznych.

Umiejętności kooperacyjne.

Umiejętności koncentracji uwagi (słuchania i koncentrowania się na wykonywanym zadaniu),

Umiejętność nawiązywania przyjaźni i włączania się do grupy.

Dogoterapia realizowana będzie w klasach pierwszych w ramach zajęć pozalekcyjnych w każdą środę (klasy 1a i 1b) oraz piątek 1c .